حیدری وجودی شاعر نامدار افغانستان درگذشت

شاعری که نیم قرن ستون کتاب‌خانه عامه بود

حیدری وجودی، یکی از شاعران مشهور افغانستان روز چهارشنبه (۱۰ جون – ۲۱ جوزا) به عمر ۸۱ سالگی در کابل در گذشت.

نزدیکان آقای وجودی گفته اند که وی از چندین روز به این‌سو در بستر مریضی بود.

محمد یونس قانونی، خبر درگذشت آقای وجودی را تایید کرده و در صفحۀ فیسبوک‌اش نگاشته است که آقای وجودی “استاد وارسته، عارف فرهیخته، شاعر خدا شیفته، مولوی شناس و بیدل شناس معاصر بود.”

حیدری وجودی بیش‌تر در قالب غزل شعر سروده و به گفته نزدیکان‌اش از وی کم از کم ۱۴ مجموعۀ شعری و ده‌ها مقاله به چاپ رسیده است.

آقای وجودی که به مولانا و بیدل‌شناسی شهرت نیز داشت، در سال ۱۳۴۳ كارمند كتابخانه عامۀ افغانستان شد كه تا پایان حیات‌خود بیش‌تر اوقاتش را در این کتاب خانه می‌گذراند.

این شاعر نامدار افغانستان در سال ۱۳۱۸ در ولسوالی رخه ولایت پنجشیر زاده شد.

درگذشت این شاعر معاصر افغانستان با واکنش‌های رو به رو شده و شماری از مقام‌های حکومتی، ساسیون افغان، فرهنگیان و شاعران افغان مرگ وی را تسلیت گفته اند.

رییس جمهور غنی مرگ آقای وجودی را یک ضایعه بزرگ برای افغانستان دانسته و در پیامی گفته است: ” روان‌شاد استاد حیدری وجودی، شخصیت عارف، شاعر و مولانا شناس شهیر کشور بود که خدمات قابل قدری در عرصه های ادبی و فرهنگی انجام داده‌ است. مرگ او یک ضایعه بزرگ برای کشور می باشد”.

بر اساس گزارش‌ها حیدری وجودی در ایام جوانی به شعر و عرفان رو آورده و به حیث معاون کانون دوستداران مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، عضو موسسین بنیاد فرهنگ افغانستان،‌ عضو رهبری انجمن نویسندگان افغانستان و ریاست بنیاد غزالی کار کرده است.

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.